Izvor: ethicaljournalisminitiative.org
Studija o medijskom izveštavanju o etničkim pitanjima i veri u Danskoj, Francuskoj, Nemačkoj, Grčkoj, Mađarskoj, Italiji, Litvaniji, Slovačkoj i Velikoj Britaniji
Kratak pregled izveštaja
UVOD
U poslednjoj deceniji je povećan interes za medijsko izveštavanje o etničkim i verskim pitanjima. Primeri neetičkog izveštavanja o imigraciji, globalizaciji, ekonomskoj nesigurnosti i multikulturalizmu pokrenuli su goruća pitanja o tome da li su novinari naneli više zla nego učinili dobra prilikom pokrivanja događaja i pitanja koja imaju veze sa etničkom i verskom pripadnošću. Često su pominjana osnovna pravila činjeničnog, pravičnog i uravnoteženog izveštavanja kako bi se istaknula sve veća zabrinutost za ulogu medija u proizvodnji predrasuda, stereotipa i govora mržnje u Evropi koja postaje sve raznovrsnija.
Ovaj dokument predstavlja rezime studije Razumevanje činjenica: izveštavanje o etnicitetu i veri u kojoj se istražuje kako se osnovne vrednosti novinarstva, zapisane u međunarodnim i domaćim etičkim kodeksima, primenjuju u svakodnevnoj novinarskoj praksi prilikom izveštavanja o etnicitetu i veri.
Raspravlja se o obaveštenosti urednika i novinara o opasnostima diskriminacije, koja se zasniva na etničkoj pripadnosti, veri, nacionalnom i društvenom poreklu, kao i njihovoj odgovornosti da izbegavaju buđenje tenzija, podsticanje sukoba i netolerancije i pokušavaju da se nađu odgovori na sledeća pitanja:
Kojim se profesionalnim normama vode urednici i novinari kada izveštavaju o etnicitetu i veri?
Koja sredstva se obično koriste kod prikupljanja vesti?
Koja su institucionalna ograničenja u sastavljanja izveštaja?
Šta može da se uradi bolje?
Šta je dobro izveštavanje?
Kakav novinarski rad podstiče netoleranciju umesto što pruža informacije koje podržavaju međukulturalno razumevanje?
Evropa se menja i angažovanje novinara u ovim promenama postalo je danas jedno od gorućih pitanja. Implikacije medijskog predstavljanja etniciteta i vere su značajne zato što ono podstiče nacionalizam, širi strah i podiže tenzije umesto što promoviše toleranciju i saosećanje.
GLAVNI NALAZI STUDIJE
Urednici i novinari su saglasni oko odgovornosti medija da tačno i pravično predstavljaju različite društvene grupe kako bi podržali dobre odnose među ljudima čiji je spektar identiteta širok i šarolik.
U studiji je zaključeno da su glavne prepreke dobrom izveštavanju loša finansijska situacija u kojoj se mediji nalaze, preopterećenost novinara, nedostatak vremena, manjak znanja i nedostatak internih obuka u medijskim kućama.
KO SU NOVINARI KOJI IZVEŠTAVAJU O ETNICITETU I VERI?
Većina intervjuisanih novinara (64%) ne izveštavaju samo o etnicitetu i veri (takozvani „sektorski“ novinari/beat reporters) nego pokrivaju i mnoga druga različita pitanja („novinari za opšte teme“).
Obično imaju fakultetsku diplomu, a polovina ispitanih su završili i postdiplomske studije.
Većina ispitanika su muškarci (58% novinara i 75% urednika).
U proseku imaju 37 godina.
Radno opterećenje svih novinara je veliko, ali britanski novinari, koji rade u redakcijama gde vlada nedostatak resursa, najopterećeniji su i objavljuju više od 15 članaka nedeljno.
Urednici i novinari tvrde da njihova etnička pripadnost i vera nemaju uticaja na posao i ističu svoju nepristrasnost u izveštavaju o etničkom poreklu i verskoj pripadnosti. Saglasni su, takođe, da diverzitet u redakciji nije sam po sebi cilj. Naglašavaju da je novinarska veština najvažnija kvalifikacija, i da od dobrih novinarskih veština zavisi kako će se iskoristiti nečije posebno etničko i versko poreklo.
Kada su u pitanje profesionalne norme i standardi, razlika postoji među reporterima koji pokrivaju opšte teme i onih koji se specijalizuju za izveštavanje o etnicitetu i religiji. Novinari koji pokrivaju teme o različitosti pokazali su znatno više etičke standarde nego većina ispitanih novinara koji pokrivaju opšte teme. Međutim, novinari u svih devet zemalja EU, bez obzira na specifičnu novinarsku kulturu, vode se temeljnim principima objektivnosti, tačnosti, pravičnosti i uravnoteženosti.
ŠTA ONI ZNAJU?
Urednici i novinari veoma dobro znaju da većina publike loše poznaje manjinske društvene grupe i da malo njih ima lične odnose sa osobama različitog etničkog porekla ili verske pripadnosti. Ovde leži dilema da li temema o etničkim i verskim grupama, imigraciji, izbeglicama i azilantima treba dati poseban status kao oblasti koju treba češće pokrivati i sa više opreza nego druge teme.
Studija je pokazala da novinarstvo i ljudska prava imaju nekoliko dodirnih tačaka. Na novinarstvo može da se gleda kao na ljudsko pravo – pravo da informišete i budete informisani – ali u slučaju govora mržnje, novinarstvo može da bude instrument kršenja ljudskih prava. Novinarstvo pruža sredstva za promociju ljudskih prava kada se izveštava o događajima kojima krše ljudska prava, zatim za analizu, tumačenje, i davanje prostora za komentarisanje diskriminacije i, opšte uzev, za unapređenje znanja publike i razumevanje ovih tema.
Svi novinari su izrazili jasno uverenje da novinarstvo igra snažnu i značajnu ulogu u tretiranju stereotipa i dezinformacija o etničkoj i verskoj pripadnosti ukoliko su izveštaji napravljeni profesionalno. Naglašena je potreba da se uravnoteže dva glavna zadatka u izveštavanju o pitanjima različitosti:
informisanje javnosti o aktuelnim pitanjima i događajima
tumačenje stvarnosti na način koji pruža platformu za konstruktivni javni dijalog o pitanjima od javnog značaja.
KAKO SE IZVEŠTAVA O OVIM TEMAMA
U analizama studija slučajeva u novinskim izveštajima, naglasak je bio na novinarskim sredstvima u prikupljanju, selekciji, organizaciji i prezentaciji priča o etnički i verski različitim društvima. Ovo je otkrilo kako novinarska praksa doprinosi medijskoj prezentaciji imigracije, azilanata, izbeglica, članova manjinskih etničkih grupa i članova različitih verskih grupa.
Većina priča koje se odnose na etničku pripadnost danas se predstavljaju u okviru pet širokih tema:
imigracija
siromaštvo i kriminal
diskriminacija
politika
etničke manjine
Većina priča o religiji bili su izveštaji o spornim pitanjima kao što su:
pitanje pokrivenosti žena
podučavanje islama u školama
integracija
bogomolje
abortus
islamofobija
verski ekstremizam
homoseksualnost
seksualni skandali u crkvi
Sve faze i proizvodnji vesti predstavljaju izazov u novinarskom radu, počev od pronalaženja teme i pristupa izvorima informacija do obezbeđivanja osnovnih informacija, pronalaženja gledišta, i prezentovanja priče.
Dobri primeri medijskog izveštavanja o etničkoj pripadnosti i veri zasnivaju se na novinarskoj praksi koja obuhvata:
PREPREKE DOBROM IZVEŠTAVANJU
U studiji je navedeno nekoliko prepreka dobrom izveštavanju o etnicitetu i religiji:
nedostatak znanja: jačanje stereotipa u medijima javlja se kao rezultat nedovoljnog poznavanja etniciteta i vere; mnogi novinari su pokazali volju da pohađaju kurseve koji bi im pomogli da razumeju ova pitanja i podržali njihov pristup ovim temama u svakodnevnom radu.
nedostatak interne obuke u medijskim kućama: većina ispitanika bi želeli da pohađaju neku vrstu obuke koja bi podržala bolji pristup ovim pitanjima.
loše finansijsko stanje u medijima: ovo je problem u svim zemljama gde je studija rađena, ali u novim državama članicama problem je akutan.
radno preopterećenje novinara: ekonomska kriza je uticala i na novinske kuće time što se povećao broj priča koje novinari moraju dnevno da pokriju (posebno u Italiji i Grčkoj).
nedostatak vremena za pripremu izveštaja: povezan je sa lošom finansijskom situacijom medijskih kuća i preopterećenjem novinara.
PREPORUKE
Intervjui i analiza studija slučajeva pokrenule su veliki broj ideja čiji je cilj podrška etičkom i vrednosno orjentisanom novinarstvu. Varijacije u novinarskim kulturama, otkrivene u odgovorima urednika i novinara na pitanja koja se odnose na novinarske norme i vrednosti, kao o svojstvenosti u upotrebi različitih novinarskih sredstava u izveštavanju o veri i etnicitetu, ne treba i ne smeju da spreče novinare u primenjivanju univerzalnih ideja dobrog, tačnog, pravičnog, uravnoteženog, odgovornog i pouzdanog novinarstva.
Šta mogu da urade novinari? U studiji je sastavljen spisak aktivnosti koje novinari mogu da preduzmu kako bi poboljšali izveštavanje o etnicitetu i religiji. Oni treba da nastoje:
da se upoznaju sa zakonima protiv diskriminacije
da koriste pristup koji je orjentisan ka dijalogu
da koriste širu mrežu stručnih izvora
da obezbede osnovne informacije
da postavljaju činjenice u kontekst
da istraže dokumentaciju dostupnu javnosti (arhive, biblioteke, mesne kancelarije itd.)
da intervjuišu poznavaoce teme
da prikazuju ljude kao ljudska bića, a ne kao predstavnike verskih ili etničkih grupa
da izbegavaju negativna etiketiranja
da razdvajaju činjenice od mišljenja, ali tretiraju mišljenja kao relevantna
Šta mogu da urade urednici? Urednici mogu da unaprede ukupni učinak medija time što će:
Šta urednici i novinari mogu da očekuju od organizacija civilnog društva? Organizacije civilnog društva koje ističu nediskriminatornu praksu mogu da podrže urednike i novinare tako što će:
Šta urednici i novinari mogu da očekuju od univerziteta? Univerziteti mogu, takođe, da igraju značajnu ulogu u boljem medijskom predstavljanju pitanja različitosti tako što će:
Šta mogu da urade novinarski sindikati i udruženja? U studiji je naglašena i uloga novinarskih sindikata tako što se navodi veći broj aktivnosti koje ovi mogu da preduzmu:
U studiji je pokazano da dobro, odgovorno, pouzdano i etičko novinarstvo doprinosi promociji interkulturalnog dijaloga i borbi protiv diskriminacije u Evropi. Važno je prikazati kako kvalitetno novinarstvo može da obezbedi osnov za racionalnu debatu o interkulturalnim pitanjima u društvu.